İran’da Uçak Acil İniş Yaptı! ABD’nin Yaptırımları Havacılığa Engel

İran’da başkent Tahran ile Tebriz kenti arasında uçuş yapan Fokker-100 tipi yolcu uçağının, teknik arıza nedeniyle Erdebil kentine zorunlu iniş yaptığı açıklandı. Rahatsızlanan dört yolcunun da ayakta tedavi edildiği bildirildi.

AA’nın İran’ın resmi haber ajansı İRNA’dan aktardığına göre, Erdebil Havalimanları Genel Müdürü Muhammed Kasabi, Tahran’dan Tebriz’e gitmek üzere havalanan yolcu uçağının teknik arıza nedeniyle Erdebil’e inmek zorunda kaldığını açıkladı.

4 YOLCU AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ

Olayda can kaybı yaşanmadığını ancak zorunlu inişin ardından dört kişide şiddetli mide bulantısı, baş ağrısı ve kulak ağrısı şikayetleri olduğunu aktaran Kasabi, bu yolcuların ayakta tedavi edildiklerini belirtti. İranlı yetkili, teknik arıza ve olayın ayrıntıları hakkında daha fazla açıklama yapmadı.

Erdebil Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise durumun bildirilmesinin ardından olay yerine yedi ambulans ile bir ambulans otobüsü gönderildiğini ve hastanelerin alarm durumuna geçirildiğini açıkladı. Acil iniş yapan yolcu uçağının İran Air’e ait Fokker-100 tipi uçak olduğu bilgisi verildi.

UÇAĞIN ÜRETİMİ 1998’DE DURDURULDU

ABD’nin tek taraflı yaptırımları İran’da sivil havacılık sektörünü de etkiliyor. Yaptırımlar nedeniyle eskiyen uçak filosunu yenileyemeyen İran, uçak parçası ithal etmekte de zorluk yaşıyor. Bunun da etkisiyle ülkedeki uçuşlarda zaman zaman teknik arızalar ve kazalar meydana geliyor. Hollanda yapımı Fokker-100 yolcu uçağının üretimi 1998’de durdurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir