YouTube CEO’su OpenAI’yı Uyardı: Model Eğitiminde Kullanılan Videolar Kullanım Koşullarını İhlal Ediyor

YouTube CEO’su Neal Mohan, OpenAI’ın videoları kullanarak Sora adlı yapay zeka aracını eğitmesinin, YouTube’un kullanım koşullarını ihlal edeceğini belirtti. AI modellerinin izinsiz veya tazminat olmaksızın bireylerin çalışmalarını kullanarak eğitilmesi yüzünden The New York Times ve Getty Images gibi kuruluşların yanı sıra sanatçılar ve yazarlarla birlikte AI şirketlerine karşı dava açma eylemi devam ediyor.

OpenAI CTO’su Mira Murati’nin Mart ayında Wall Street Journal’a verdiği röportajda, şirketin yeni metinden videoya dönüştürme AI aracı olan Sora’nın YouTube, Instagram veya Facebook gönderilerinden veri alıp almadığından emin olmadığını söylemesiyle süregelen kaosa katkıda bulunmuştu.

Şimdi ise YouTube CEO’su Neal Mohan, OpenAI’a açık bir uyarıda bulunarak Sora’yı öğretmek için kendi videolarını kullanmanın platformun kullanım koşullarının “açık bir ihlali” olacağını belirtti. OpenAI’nın Sora, ChatGPT ve DALL-E gibi araçlarını nasıl eğittiği hâlâ bilinmiyor. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki Google’ın AI modeli Gemini de benzer verilere ihtiyaç duyuyor, Mohan bunun için sadece her yaratıcının lisans sözleşmesinde verilen izinlere bağlı olarak belirli videoları kullandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir